splintercellchaostheory
کسب درآمد دلاری در ایران

همیشه یکی از دغدغه های سازندگان این بوده است که ایده ی بعدی چه خواهد بود؟ یا بهتر بگوییم: چه چیزی در بازی بعدی‌مان قرار دهیم تا آن را از یک نواختی و تکراری بودن نجات دهد؟ در بازی های مخفی کاری همیشه نوآوری اهمیت بسیار زیادی داشته. این که چطور بتوانیم حس مخفی کاری را به گیمر منتقل کنیم، در صورتی که به طور هم زمان چیز های نو و بهتری از بازی قبلی‌مان داشته باشد. بزرگان سری مخفی کاری را همه مان می‌شناسیم. از پر قدمت ترین آن‌ها مانند Thief گرفته تا مخفی کاری هایی که چند سال بعد مانند Hitman و Splinter Cell در خط عرضه و انتشار قرار گرفتند. البته یک نکته ی جالب در بین این بازی ها قرار دارد؛ آن هم این است که همه ی عناوین نام برده، از محبوبیت و شهرت خاصی برخوردار هستند. البته که این بازی ها، کسب آوازه و معروفیت خود را مدیون و مرهون سبک خاص و البته ایجاد تازه ها در طول عرضه ی نسخه های مختلف خود است. به راستی که سبک مخفی کاری کاملا مجذوب کننده و سرگرم کننده می باشد. این سبک که از سال 1998 تا 2002 میلادی، دوران طلایی خود را پشت سر می گذاشت، اغلب بازی های در این سبک، به صورت دو بعدی و استراتژیک عرضه می شدند؛ اما به مرور زمان و با پیشرفت صنعت بازی های رایانه ای، عناوین این سبک نیز شاهد رشد و صعود خط کیفیتی خود شدند تا به مخفی کاری های مدرن و جدید تر رسیدند. شاید اگر طرفدار این سبک باشید، همیشه از Metal Gear 2: Solid Snake به عنوان یکی از بهترین بازی های عمر خود یاد کنید. شاید هم بازی هایی که در زمان حال تولید می‌شوند، کمی رنگ و آب غلط انداز به خود گرفته و جذابیت این بازی های قدیمی را ندارند. به هر حال، ما در این مقاله تصمیم داریم تا تعداد پنج عنوان از بهترین بازی های سبک مخفی کاری یا همان Stealth را به شما معرفی کنیم.

(5) Dishonored

سازنده: Arkane Studios

تبلیغات
پیشگیری و درمان افسردگی

ناشر: Bethesda Software

موتور بازی سازی: Unreal Engine 3

پلتفرم: PC, PS3, X360

Dishonored؛ شاید آمیزه ای از سبک اکشن و مخفی کاری توصیف بهتری تا مخفی کاری مطلق باشد. البته تعجب نکنید که اکشن و مخفی کاری بر عکس یکدیگرند! این بازی در برخی مراحل پر جنب و جوش و در بعضی فصل ها، نیاز به مخفی کاری برای پیش برد بخش داستانی دارد. البته اکثر سایت های بازی نیز به استفاده از Action-Adventure خالی و در عین حال، Stealth خالی نیز برای توصیف سبک این عنوان بسنده کردند. بازی اول شخص Bethesda Software در مراحل مخفی کاری، تعدادی گجت و ابزار مورد نیاز در اختیار بازیباز می گذارد تا در صورت لزوم از آن‌ها استفاده نماید. در واقع شما انتخاب های زیادی در این بازی داشته و آن چه برای شما طراحی شده است را مو به مو نمی‌بینید. در حالتی نیز می‌توان گفت نو‌آوری خاصی در این بازی یافت نشده و با چیز جدیدی در جهان این بازی رو به رو نخواهید شد؛ در صورتی که چیز‌های بسیار زیادی از بازی Thief استفاده شده است. بخش های زیادی از بازی به تکنولوژی و ابزار آلات خاص مرتبط شده و کمی از سنّت ها فاصله گرفته است. همان‌طور که می‌دانید این بازی در بعضی نقاط، بسیار خوب و در برخی نکات نیز ضعیف عمل کرده است. بنابر‌این از نظر وجود سبک مخفی کاری در بازی، می توان آن را یک بازی متوسط یا خوب دانست.

سیستم مورد نیاز بازی Red Dead Redemption 2
بیشتر ببینید

(4) Splinter Cell: Blacklist

سازنده: Ubisoft Montreal, Ubisoft Toronto و Ubisoft Shanghai

ناشر: Ubisoft

موتور بازی سازی: Unreal Engine 2.5, LEAD و Havok Physics

پلتفرم: PC, PS3, X360, WiiU

یک مخفی کاری خاطره انگیز با بیش از شش نسخه ی در دسترس! Splinter Cell یکی از همان آی پی‌های خاص بود که حتی در زمان معرفی و عرضه ی نسخه ی اول خود یک بازی خاص تلقّی می‌شد. دنیای گیم که تا سال 2002 میلادی یک مخفی کاری مدرن را به خود ندیده بود، با آمدن اولین نسخه از این سری، عناوین مخفی کاری قبلی به چالش کشیده شدند. آخرین نسخه ی این سری که به عنوان Splinter Cell: Blacklist شناخته شده است، که البته آخرین نسخه نیز خواهد ماند و فعلا ادامه‌ای نخواهد داشت، توانست با استفاده از عناصر جدید در گیم پلی، جهشی موثر اما دیر هنگام را در خود قرار دهد. اکشن های شلوغ و پر سر و صدا در بازی کم بوده و همان‌طور که پیداست بیشتر باید دنبال راه های مخفی باشید. اما اگر همه چیز محیا باشد، همیشه باز هم یک جای کار می‌لنگد. یکی از نکته های مورد توجه قرار گرفته ی این بازی این است که هر چند لوکیشن های بازی به خوبی و با ظرافت طراحی شده اند، گاهی اوقات اجازه ی مخفی کاری را از گیمر گرفته و او را موظف به کمی شلوغ کاری می‌کند. از نکات منفی دیگر این است که باز هم مانند بسیاری از عناوین دیگر، نو‌آوری آن چنان خاصی در بازی دیده نشده و با یک عنوان پایبند به ریشه ها رو به رو هستیم. طراحی مراحل به خوبی انجام گرفته و داستان بازی را به خوبی به هم پیوند می‌دهد. در کل می‌توان از تعداد کم تاکتیک های مخفی کاری موجود در بازی استفاده مناسبی برد و جای دارد از این نسخه به عنوان یک مخفی کاری خوب یاد کرد.

(3) Hitman 2: Silent Assassin

سازنده: IO Interactive

ناشر: Eidos Interactive

موتور بازی سازی: Glacier

پلتفرم: PC, PS2, Xbox, X360, GameCube

از زمان انتشار اولین نسخه ی Hitman که در سال 2000 صورت گرفت تا به آخرین نسخه، تغییرات زیادی در نسخه های مختلف این سری ایجاد شد. Hitman 2 توانست به انجام تغییرات بنیادین و رفع اشکال نسخه‌ی قبلی، جای خود را در بین گیمر‌ها و طرفداران سبک مخفی کاری بگشاید. زمانی که در این بازی مشغول آرام قدم زدن تا رسیدن به سوژه‌ی خود هستید یا زمانی که شخصی را با همان سیم مخصوص و معروف سری بازی های Hitman از پا در می‌آورید، کاملا حس اینکه اکنون شما مخفی هستید و هیچ کس از وجود شما آگاهی ندارد به شما دست می‌دهد. Hitman: Silent Assassin توانست با طراحی مراحل بهتر و قرار دادن گیم پلی محبوب خود، موفقیت های زیادی کسب کند. کاملا به اصل مخفی بودن در سبک Stealth توجه شده است و استفاده از اسلحه به شدت در این نسخه پایین آمده است؛ البته به انتخاب خودتان! استراتژی و نقشه کشیدن برای از بین بردن دشمنان در بازی نقش کلیدی داشته و شما قطعا باید با فکر قبلی به سوی مبارزه بروید. در مکان های تاریک قادر هستید تا به آرامی موقعیت خود را تغییر داده و در خفا دست به کشتن یکی از دشمنان‌تان بزنید و حس قاتل ناشناس بودن را درک کنید.

سیستم مورد نیاز بازی Destroy All Humans!
بیشتر ببینید

(2) Metal Gear Solid IV: Guns Of The Patriots

سازنده: Kojima Production

ناشر: Konami

کارگردان: Hideo Kojima

پلتفرم: PS3

آیا Metal Gear نیز نیاز به معرفی دارد؟ قطعا جواب منفیست. ساخته‌ی Hideo Kojima معروف، به عنوان یک مخفی کاری بسیار پر طرفدار و محبوب شناخته شده است و تمام دوست داران سبک مخفی کاری قطعا این بازی را تجربه کرده‌اند. یکی از بهترین نسخه‌های این فرنچایز یعنی Metal Gear Solid IV: Guns Of The Patriots در زمان عرضه ی خود توجه های بسیاری را به سمت و سوی خود کشاند. بدین معنا که گیمر‌ها با این بازی، نوع جدیدی از محفی کاری را تجربه کردند. عناصر پنهانی ناب در کنار اکشن های کوچک و فواصل نزدیک، در کنار طراحی فوق‌العاده مراحل و نقشه های با طراحی دقیق، توانست قدرت این سری از بازی ها را به همه گان نشان دهد. راه هایی که برای پیش برد بخش تک نفره ی بازی در نظر گرفته شده بود، در جای خود بسیار عالی و بی نقص به نظر می‌رسید؛ به گونه ای که MGS 4: GOTP، پتانسیل این را داشت که استاندارد های جدیدی در سبک مخفی کاری خلق کند و شاید تا حدودی نیز موفق به انجام این مهم شد. داستان خوب این بازی نیز در کنار گیم پلی دقیق آن، این نسخه از این سری بازی‌ها را تاریخ ساز جلوه داد و تا جا‌های بسیاری دقیقا آن چیزی بود که انتظارش می‌رفت. خط داستانی بازی را با فکر خود پیش برده و از تکرار پرهیز کنید، با توجه به اینکه بازی، همین را برای شما در نظر گرفته است، کاملا لذت بخش و جالب بوده و می‌باشد. این نسخه که توانسته بود با استفاده از برطرف سازی نقاط ضعف MGS 3 و تقویت مخفی کاری‌های بازی، صاحب نظران زیادی را به وجد آورد، حتی نویسنده ی خود بازی بعد از اتمام مراحل ساخت این عنوان، مدعی شد که شما با یک مخفی کاری جدید و بسیار عالی رو به رو خواهید شد. شخصیت پردازی کاراکتر اصلی این بازی نیز تا حد ممکن خوب صورت گرفته بود تا وی نیز به عنوان یکی از کاراکتر های محبوب دنیای بازی بدل شود. در کل می توان گفت Metal Gear Solid IV: Guns Of The Patriots، کاملا توانایی این را داشت که سری Metal Gear را بالا کشیده و کاملا در تحقق این هدف موفق ظاهر شد.

نوستالژی: The NeverHood
بیشتر ببینید

(1) Thief: The Dark Project

سازنده: Looking Glass Studios

ناشر: Eidos Interactive

موتور بازی سازی: Dark Engine

پلتفرم: PC

در زمان خود یکی از مورد انتظار ترین عناوین PC بود. دست پخت Looking Glass Studios توانسته بود با ارائه ی یک مخفی کاری بی نقص تمام نگاه‌ها را به سمت خود بکشاند. زمانی که شما در حال انجام این بازی بودید، کاملا حس این را داشتید که به عنوان یک سایه در بازی حضور دارید. بدین معنا که خفا و حس مخفی بودن همیشه در شما وجود داشت. این طور نبود که گاهی اوقات شما فکر کنید که در حال انجام یک شوتر محض هستید! گاهی اوقات برای پیش برد بازی، هیچ ایده ای وجود ندارد؛ جز پیش رَوی! در حین انجام خط داستانی Thief: The Dark Project، گیمر همیشه بین یک حس سکوت و وحشت قرار دارد. هر لحظه ممکن است کسی از وجود شما آگاه شود و در آخرین لحظه نیز امکان دارد از منجلاب فرار کنید. ابزار های مورد نیاز، هر چه که بخواهید در بازی وجود دارد تا یک مخفی کاری فوق العاده را تجربه کنید. روند داستانی بازی نیز پر از بخش های پیچیده و راز آلود بوده و همیشه این سوال را در ذهن بازیباز این عنوان به وجود آورده است: آیا اکنون می توان اعتماد کرد؟! البته آن را با شرلوک هلمز اشتباه نگیرید! در اینجا شما یک دزد باهوش هستید نه یک کاراگاه خِبره! این بازی، یکی از معدود عناوینی است که در زمان خود، توانسته بود عناصر کلیشه‌ای را کنار گذاشته و دست آورد‌های جدید را در گیم پلی بازی خود جاری کند. شاید باز کردن قفل با سوزن و ابزار آلات دیگر، برای اولین بار در این بازی به کار گرفته شده بود. بگذارید این طور بگوییم که شما در این نسخه از سری محبوب Thief، با یک طراحی بسیار خلاقانه رو به رو بودید، به طوری که بازی کردن این نسخه، برای شما به لذتی خاص تبدیل می‌شد که دل کندن از آن به این سادگی ها نبود. همان بحث جذابیت موجود در بازی‌ها! شما موظف بودید هر لحظه از سایه ای به سایه‌ی دیگری حرکت کنید یا شاید هم در مقاطعی، با یک عکس العمل سریع، نجات پیدا کنید. مراحل به خوبی در پشت سر یک دیگر ردیف شده و مانند یک زنجیر، داستان بازی را آرام آرام به یک دیگر پیوند می‌داد. اما Thief از عناوینی بود که بعد‌ها کمی از یاد رفت و با آمدن نسخه‌ی آخر این بازی، که سال های زیادی با تاریخ عرضه‌ی بازی مورد بحث این بخش فاصله دارد، بیشتر محبوبیت خود را از دست داد و با استقبال خوبی مواجه نشد. اما Thief، همیشه یکی از پایه گذاران سبک مخفی کاری در بازی‌های ویدئویی است.

ad
کسب درآمد دلاری در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)